sloveská verzia

BEZPEČNĚ NA HORÁCH

Důležité znalosti a nejdůležitější doporučení od odborníků Alpenvereinu na jednom místě.

Zde se dozvíte více o nejnovějších bezpečnostních doporučeních a standardech vybavení v Alpenvereinu!

Tato instruktážní videa jsou součástí iniciativy Alpenvereinu „Bezpečně na horách“/"Sicher am Berg".

Více informací v němčině naleznete na www.sicheramberg.at.

 

Pokud se vám ve videu nezobrazují titulky, tak si je zapněte v nastavení = "ozubené kolečko" ve spodní části obrazovky.

 

BEZPEČNĚ NA HORÁCH - SKIALPY A FREERIDE

1. Kontrola lavinového vyhledávače, takzvaná „LVS-kontrola“, je důležité a jednoduché standardní opatření, které doporučujeme provést před zahájením jakékoli túry (lyžařská túra, túra na sněžnicích, túra na freeride, ...). Ve výchozím bodě, před chatou, v horské stanici. U „malé LVS-kontroly“ se kontroluje vysílací funkce, u „velké LVS-kontroly“ také vyhledávací funkce.

 

 

2. Nejhorší scénář, pád laviny: Jak probíhá hledání zasypané osoby krok za krokem, jak se zachází s nouzovým vybavením (lavinový vyhledávač, lopata, sonda)? Jak rychle najít zasypané osoby v lavinovém kuželu, abyste je mohli co nejrychleji zachránit? „Musíme si být vědomi: Lavinová nehoda je vždy extrémně stresující situací! Pouze když mám schéma záchrany v sobě zafixováno, budu schopen na situaci adekvátně reagovat, správně improvizovat a zachraňovat životy. Čas je život,“ říká Michael Larcher, vedoucí oddělení horských sportů v Alpenvereinu.

 

 

3. Bodové dohledání pomocí lavinové sondy hraje při záchraně z laviny klíčovou roli. Poskytuje informace o poloze a přesné hloubce zasypaného a současně vytváří pupeční šňůru k zasypané osobě. Proto se sonda po zásahu nechává zapíchnutá! V tomto výukovém videu se dozvíte, jak sondovat a co je třeba vzít v úvahu.

 

 

4. Vyhrabávání zasypaného z laviny je obvykle nejdelší a nejnáročnější součástí záchrany. Při něm můžete získat spoustu času, ale můžete ho také hodně ztratit. Čím více zachránců s lopatou, tím lépe! Ale pouze pokud každý ví, co má dělat. Záleží na správné technice a správné strategii!

 

 

APLIKACE ZÁCHRANKA

Mobilní aplikace pro život

Přivolejte Zdravotnickou záchrannou službu a Horskou službu stiskem jednoho tlačítka. Odešlete svou polohu a další důležíté informace.

 

Placeholder image APLIKACE ZÁCHRANKA

 

Aplikace Záchranka – chytrý pomocník v kapse

Ať už se nacházíte kdekoliv, nikdy nevíte, co se může stát. Proto je dobré mít při sobě pomocníka, který v případě nouze rychle kontaktuje zdravotnickou záchrannou službu.

 

Není nic jednoduššího než si do mobilu stáhnout aplikaci Záchranka. Ve chvíli, kdy budete v krizové situaci, stačí zmáčknout velké červené tlačítko. To odešle vaši GPS polohu na dispečink zdravotnické záchranné služby daného kraje a aplikace následně vytočí číslo 155. Spojíte se tak se záchranáři i telefonicky a budete jim moct popsat, co se stalo. Použitím aplikace jim rozhodně usnadníte práci – budou přesně vědět, kde se nacházíte, kdo volá, kolik máte baterie, jaké jsou vaše zdravotní údaje a další informace, které si do aplikace sami uložíte. Takže čas jejich dojezdu k vám bude kratší, což znamená, že pomoc přijede dřív.

 

Jak funguje appka na horách?

Pokud budete potřebovat zachránit na horách, aplikace to sama podle GPS signálu rozezná a jediným stiskem velkého červeného tlačítka přivoláte jak nejbližší záchranáře, tak horskou službu.

 

Jak funguje Záchranka v zahraničí?

Aplikace Záchranka je v tuto chvíli kompletně funkční i v Rakousku. Po přejetí hranic se vám číslo 155 na velkém červeném tlačítku změní na rakouskou tísňovou linku – tedy číslo 144. Stisknutím tlačítka dochází stejně jako v ČR k odeslání vaší polohy a dalších informací na linku 144. Současně je linka 144 vytočena telefonickým hovorem.

 

Nově funguje aplikace Záchranka i na území slovenských hor, kde po stisku tlačítka odejde nouzová zpráva Horské záchranné službě Slovenska.

 

V ostatních zahraničních zemích zatím nedochází k odeslání vaší polohy a datových informací. Aplikace však vždy vybere na základě vaší polohy telefonní číslo daného státu, které následně vytáčí. Více na www.zachrankaapp.cz.

 

aplikace Záchranka