sloveská verzia

NOVINKY 2021

2.prosinec 2021

 

Nové číslo časopisu Bergauf

 

Vyšlo nové číslo časopisu Alpenvereinu Bergauf 05/2021, jehož hlavními tématy jsou práce s mládeží a tipy do nové skialpové sezóny - skialpové vybavení, záchrana z laviny,...etc..

Časopis ale na 132 stranách přináší i plno dalších zajímavých informací, článků a tipů na túry.

 

 

ARCHIV ČASOPISU BERGAUF (vychází 5x ročně)

 

 

Připravili jsme pro vás překlad článku o sondování a vyhrabávání zasypaného z laviny.

 

Alpenverein - záchrana z laviny

 

Čas je život - správné sondování, efektivní vyhrabávání

 

V kurzech záchrany z laviny se hodně času věnuje vyhledávání lavinovým vyhledávačem (LVS). To je dobře, protože vyhledávání zasypaného je nejsložitější částí základního postupu. Řádné trénování sondování a vyhrabávání lopatou by nemělo chybět. /autor: Gerhard Mössmer/

 

Proč sondovat?

Provedeme sondu, abychom potvrdili výsledek jemného vyhledávání a získali jistotu o poloze a hloubce zasypání oběti nehody. Bez sondování nemáme žádnou představu o přesné poloze osoby. To znamená, že musíme odstranit více sněhu, než je nutné. To stojí energii při hrabání, a čím hlouběji se kope, tím větší je časová ztráta.

Jakou sondu?

Kvalitní sonda má délku alespoň 240 cm a je odolná proti zkroucení. Silnější uhlíkové sondy mají oproti tenčím hliníkovým sondám jasnou výhodu. Napnutá sonda je navíc tuhá a nemá vůli mezi segmenty. To je zaručeno tenkým ocelovým lanem uvnitř a dobrým a snadno použitelným napínacím mechanismem na horním konci sondy. Zkušenosti ukazují, že sondy se během cvičení často zhroutí, protože tento mechanismus není správně uzavřen. Sondy s nylonovými šňůrami uvnitř a uzly pro napínání patří spíše do kategorie "lepší než nic": V případě nouze tyto lehčí a levnější, ale méně funkční konstrukce často selhávají.

Jak sondovat?

Je v podstatě jedno, zda sondujeme ve spirále nebo v obdélníku. Mnohem důležitější je, abychom měli systém a důsledně se jím řídili a nezačali se po prvních třech vpiších náhodně šťourat ve sněhu. Začneme označením (rukavicí) nejnižšího signálu vysílače ve vzdálenosti asi 25 cm směrem ven v pravém úhlu k povrchu sněhu. Sondáž se provádí co nejrychleji, přičemž sonda klouže spodní rukou v tunelovém úchopu a horní ruka provádí vpich, přičemž zůstává vždy na stejném místě. Tímto způsobem můžeme lépe ověřit možný zásah pomocí výškového rozdílu.

Jak poznám zásah?

Rozdíl ve výšce - ve spojení s nejnižším údajem na lavinovém přístroji - je dobrým ukazatelem. Druhým je odraz sondy (zapružení) při dopadu na tělo zasypaného. V zemi by se sonda zasekla a museli byste ji znovu aktivně vytáhnout. Důležité: V případě zásahu necháme sondu zapíchnutou ve sněhu.

Jakou lopatu?

Stejně důležitá jako dobrá sonda je i kvalitní lavinová lopata, která stoprocentně splní svůj účel. Patří sem robustní kovová čepel lopaty přiměřené velikosti nejméně 20 × 30 cm s mírně zvýšenými bočními stranami a upevnění násady lopaty, které umožňuje automatické upevnění násady bez nutnosti aktivního ovládání tlačítek. Důležité: Stejně jako robustnost násady lopaty (výhodný je oválný tvar ) musí být výsuvná, abyste mohli efektivně odklízet sníh. Dalším znakem kvalitní lopaty je ergonomicky tvarovaná násada a tzv. odklízecí funkce, při níž je čepel lopaty upnuta do násady tak, že s ní lze pracovat jako s malými hráběmi resp. motykou. U lopat se často věnuje příliš velká pozornost nízké hmotnosti a malému balení. To je však na úkor výkonu v nouzových situacích. Proto je důležité najít vhodný kompromis mezi výkonem a hmotností. Levné lopaty často postrádají výše uvedené detaily a často jsou příliš křehké a nevydrží zatížení. Ne nadarmo existuje od roku 2018 norma UIAA pro lavinové lopaty - sice na dobrovolné bázi pro výrobce, ale přece.

Jak vyhrabávat?

Lopatu držíme jako pádlo a sníh odsouváme, nejlépe vkleče na jedné noze, co nejrychleji a nejúsporněji dozadu. Cílem je vykopat rampu, nikoliv studniční šachtu, abychom mohli zasypaného snáze vyprostit ze sněhové jámy a postarat se o něj. Aby se toho dosáhlo co nejlépe, byly stanoveny různé strategie v závislosti na počtu záchranářů: Sami se umístíte pod sondou do vzdálenosti odpovídající hloubce zasypání a začnete kopat. Dva záchranáři dělají totéž vedle sebe, při třech záchranářích stojí dva vpředu a jeden vzadu. Čtyři záchranáři, dva stojí vpředu a dva vzadu. Vzhledem k tomu, že záchranáři v přední řadě mají mnohem více práce než ti, kteří jsou za nimi, je vhodné čas od času změnit polohu. Pokud se k zasypanému přiblížíme, hrabeme opatrněji. Cílem je dostat se co nejrychleji k hlavě a zprůchodnit dýchací cesty. Posledních několik centimetrů musíme vykopat ručně, abychom oběť nezranili.

Alpenvereinu - vyhrabávání

Závěr

Pokud jde o nouzové vybavení, nemělo by se šetřit penězi ani hmotností. O výhodách a nevýhodách se rádi poradíme s odborníky nebo ve specializovaných prodejnách. Poté doma absolvujeme suchý výcvik, abychom se seznámili s tím, jak naše vybavení funguje, a v neposlední řadě trénujeme nejen fáze vyhledávání lavinovým vysílačem, ale také nácvik sondování a vyhrabávání co nejblíže skutečnému stavu, abychom byli plně připraveni na případ nouze. To, co následuje, tedy první pomoc, je samozřejmě stejně důležité. To je ale příběh sám o sobě.

 

ARCHIV ČASOPISU BERGAUF

 

 

archiv novinek